fbpx
Krok po kroku po porodzie!
Profilaktyka

Już od pierwszych godzin bycia mamą ma kluczowe znaczenie w powrocie do sprawności, zmniejsza ryzyko wystąpienia dolegliwości tj.: rozejście mięśnia prostego brzucha, zrosty blizny, nietrzymanie moczu, ból miednicy. Wszelkie dolegliwości wyżej wymienione nie są normą i wymagają odpowiedniego postępowania fizjoterapeutycznego.

 

1. Na co powinnaś zwrócić uwagę?

  • Dążenie do prawidłowej postawy podczas czynności dnia codziennego (noszenie dziecka, przewijanie, karmienie, podnoszenie przedmiotów z ziemi). Nie jest to łatwe ale też nie oznacza, że nie warto próbować. 
  • Prawidłowe wstawanie i kładzenie się. Zalecane jest oszczędzanie mięśni brzucha i dna miednicy. 
  • Prawidłowa pozycja na toalecie.

2. Pamiętaj by nie utrudniać regeneracji poprzez pochopne postępowanie

Zbyt szybko i nie poprawnie wykonywane ćwiczenia, używanie “gadżetów”, które nie tylko utrudniają regenerację ale mogą wręcz szkodzić (np. kółka poporodowe do siedzenia, pasy uciskowe na brzuch).

3. Higiena i pielęgnacja blizny

Pamiętaj o częstej higienie, unikaj namaczania blizny, noś bezuciskową bawełnianą bieliznę i używaj bezzachowych podpasek. Pomocne mogą okazać się produkty marki Yesmom.

4. Mobilizacja blizny

Każdą bliznę należy mobilizować, nawet jeżeli jeszcze nie czujesz żadnych dolegliwości z nią związanych. Sztywna blizna i zrosty nie tylko powodują dyskomfort ale również wpływają na pracę narządów wewnętrznych i np. bolesne miesiączki.

5. Sprawdź czy brzuch odpowiednio się regenruje

i w jakim stanie jest kresa biała. Możesz w domu samodzielnie wykonać prosty test. Wsparciem regeneracji są ćwiczenia, terapia i taping, który możesz wykonać również (po odpowiednim instruktażu) samodzielnie w domu. W przypadku podejrzeń rozejścia mięśnia prostego brzucha dobrze zgłosić się do specjalisty w celu dokładnej diagnostyki.

 

Specjalna zniżka na dostęp do platformy beemom.pl