Już od pierwszych godzin bycia mamą ma kluczowe znaczenie w powrocie do sprawności, zmniejsza ryzyko wystąpienia dolegliwości tj.: rozejście mięśnia prostego brzucha, zrosty blizny, nietrzymanie moczu, ból miednicy. Wszelkie dolegliwości wyżej wymienione nie są normą i wymagają odpowiedniego postępowania fizjoterapeutycznego.
1. Na co powinnaś zwrócić uwagę?
2. Pamiętaj by nie utrudniać regeneracji poprzez pochopne postępowanie
Zbyt szybko i nie poprawnie wykonywane ćwiczenia, używanie “gadżetów”, które nie tylko utrudniają regenerację ale mogą wręcz szkodzić (np. kółka poporodowe do siedzenia, pasy uciskowe na brzuch).
3. Higiena i pielęgnacja blizny
Pamiętaj o częstej higienie, unikaj namaczania blizny, noś bezuciskową bawełnianą bieliznę i używaj bezzachowych podpasek. Pomocne mogą okazać się produkty marki Yesmom.
4. Mobilizacja blizny
Każdą bliznę należy mobilizować, nawet jeżeli jeszcze nie czujesz żadnych dolegliwości z nią związanych. Sztywna blizna i zrosty nie tylko powodują dyskomfort ale również wpływają na pracę narządów wewnętrznych i np. bolesne miesiączki.
5. Sprawdź czy brzuch odpowiednio się regenruje
i w jakim stanie jest kresa biała. Możesz w domu samodzielnie wykonać prosty test. Wsparciem regeneracji są ćwiczenia, terapia i taping, który możesz wykonać również (po odpowiednim instruktażu) samodzielnie w domu. W przypadku podejrzeń rozejścia mięśnia prostego brzucha dobrze zgłosić się do specjalisty w celu dokładnej diagnostyki.
Specjalna zniżka na dostęp do platformy beemom.pl